Portal za samostalna putovanja i backpacking

Ptuj

tekst i slike: Peter Polić




panoramski pogled na Ptuj

Smješten na blagim padinama vinorodnog gorja koje se polako spuštaju prema rijeci Dravi, grad Ptuj za mnoge je tek lijepa vizura viđena iz daleka, tijekom prolaska prema sjevernijim krajevima. Na prvi pogled teško je zamisliti kako je upravo Ptuj najstarije naseljeno mjesto u Sloveniji koje je svoje prve konture ozbiljnog grada doživjelo još tijekom rimskog razdoblja kad je Poetovium bio važni vojni logor za rimske legije. Izgrađen na važnom mjestu na kojem je relativno jednostavan prijelaz preko rijeke Drave, Ptuj je bio i ostao značajno prometno čvorište i upravo se razvijao zbog svojeg strateški značajnog položaja, na raskrižju puteva. Danas je miran gradić s prekrasnim pročeljima zgrada koje se zrcale u uvijek nemirnoj Dravi te sve popularnija turistička destinacija za kratki odmor.


Povijest Ptuja seže unatrag sve do kamenog doba. Zbog svoje značajne pozicije na jantarskom putu s Baltika prema Jadranu gotovo je sigurno bio prisutan kontinuum naseljenosti ovog područja. Ipak povijest ga prvi puta bilježi u prvom stoljeću, kad se na području Ptuja gradi veliki rimski vojni logor koji će udariti konture današnjeg grada. Rimska kolonija nazvana Colonia Ulpia Traiana Poetovio osnovana od cara Trajana polako ali sigurno se razvijala u sve značajniji grad na važnom raskrižju puteva. U današnje vrijeme mjesto vojnog logora ne zvuči pretjerano važno, ali u prvom stoljeću naše ere logori rimskih legija bili su među najvažnijim središtima događanja Carstva. Smatra se kako se upravo u ovom logoru odvijao jedan od izbora rimskih careva. Pet metara visok Orfejev spomenik u središtu grada i danas je jasan spomen na antički značaj Ptuja. Ovaj nadgrobni spomenik najveći je sačuvani spomenik iz antičkog doba na području pokrajine Panonia Superior koja se protezala na pretežito ravničarskim terenima zapadne Austrije, istočne Mađarske i sjeverne Slovenije.



Ptujski grad iz zraka

Nakon pada Zapadnog Rimskog Carstva, grad su zauzeli Slaveni i Avari te poput većine gradova u tom prijelaznom razdoblju nema mnogo podataka, ali već u 10. stoljeću vidljivo je kako je Ptuj važan grad u vlasništvu salzburških biskupa, koji su značajno pridonijeli razvoju ovog grada, da bi od 1376. godine Ptuj i službeno dobio gradska prava.



dvorac Ptuj na uzvisini iznad grada

Već iz daljine dok se približavamo Ptuju možemo vidjeti najvažniju građevinu u gradu i njegov zaštitni znak, velebni dvorac Grad Ptuj (na slovenskom, grad znači dvorac) iz 11. stoljeća koji dominira brežuljkom oko kojeg se razvio grad. Danas se u dvorcu nalazi Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož (ulaznica 5 eur). Dvorac je također najbolji vidikovac s kojeg se pruža vrhunski pogled na donji dio grada i njegovu panoramu, rijeku Dravu ispresijecanu s više zanimljivih a različitih mostova i okolnih, vinogradima pokrivenih brežuljaka. Unutar muzeja nalazi se i bogata etnografska te povijesna i arheološka zbirka koja zorno prikazuje povijest i život u Ptuju i okolici kroz stoljeća.



panorama Ptuja i pješačko-biciklistički most

U grad ulazim preko biciklističkog i pješačkog mosta koji vodi ravno u samo središte grada. Na ulazu u most nalazi se tkz. Turistički okvir, navodno najveća aluminijska skulptura u Europi koja je često kulisa za panoramsku sliku grada. Odmah ulazimo u prekrasnu staru gradsku jezgru u kojoj se izgrađenom u gotičkom stilu ali nadopunjenu romantizmom, barokom i secesijom kroz zavojite uske ulice s brojnim lijepo uređenim kafićima i restoranima. Najvažnije građevine, povijesna crkva sv. Jurja, gradski toranj iz 14. stoljeća te dominikanski samostan i crkva izgrađeni 1230. godine strateški su raspoređeni po gradu i nadopunjuju se kroz ugodnu šetnju..


vizure ptujskih građevina

Dominikanski samostan u Ptuju, koji je pomno obnovljen u svom nekadašnjem sjaju, vuče svoje korijene iz 1230. godine. Međutim, samostan je doživio značajne transformacije tijekom 18. stoljeća, s izvornim srednjovjekovnim elementima koji su ustupili mjesto raskošnoj baroknoj estetici koja sada definira njegovu izgled. Dok kročite unutra, zidovi gotičkog klaustra zadržavaju fragmente starih fresaka, koje podsjećaju na davna prošla vremena, dok očaravajuća barokna blagovaonica, ukrašena mekom puderasto-ružičastom nijansom, može se pohvaliti zamršenom žbukom i živim muralima. Ulaznica za samostan (4 eura) dolazi zajedno s informativnim audio vodičem koji pruža bitne povijesne uvide o ovoj izvanrednoj građevini.



gradsko kazalište i toranj na Slovenskom trgu

Slovenski trg mjesto je na kojem se nalazi impresivna crkva sv. Jurja kao i općinski turistički informativni ured. Trg je glavno okupljalište u gradu te je okružen lijepim, atmosferičnim stambenim kućama s prepoznatljivim bijelim pročeljima. Zvonik crkve sv. Jurja nakon dvorca najviša je građevina Ptuja. Sa tri strane ima veliki sat, koji je nekad bio glavno mjerilo za vrijeme građanima Ptuja. Na strani okrenutoj prema dvorcu sata nema. Kad se gradio zvonik, plemstvo iz dvorca nije htjelo participirati u troškovima zbog čega su građani odlučili da njima nije potreban sat.



prazna gradska tržnica u popodnevnim satima

Gradsko gledališče Ptuj smješteno je odmah uz crkvu sv. Jurja i jedno je od najmanjih kazališta u Sloveniji ali upravo zbog toga oduševljava svojim šarmom. Drveno kazalište zamijenjeno je zidanim u 19. stoljeću i uređeno u neoklasicističkom stilu. Zanimljivo je da su predstave koje se izvode u ovom kazalištu iznimno popularne kako u Sloveniji tako i u inozemstvu.



slikovito uređene ulice u središtu Ptuja

Od brojnih događanja koje se odvijaju u Ptuju, kao što je festival suvremene umjetnosti ArtStays ili priredba Rimske igre u kojoj se reproduciraju prvenstveno gladijatorske i legionarske igre iz rimskog razdoblja, najpopularniji događaj je Kurentovanje, ptujski karneval koji je prema Lonely Planetu jedan od najboljih na svijetu. Upisan na listu UNESCO nematerijalne baštine, ptujski karneval najvažniji je događaj u gradu tijekom kojeg osim domaćih također i brojni gosti dolaze u grad i promatraju podjednako tradicionalne i moderne maškare, a često se i sami maskiraju i prepuštaju se cjelodnevnim zabavama koje se odvijaju tijekom veljače. Iako nije poznato kada je točno ovaj običaj pojavio se na području Ptuja, sigurno je kako su prve mašakarane povorke pojavile se već početkom 17. stoljeća. Tijekom stoljeća ovaj događaj imao je svoje uspone i padove da bi danas bio jedan od najvažnijih kulturoloških simbola grada Ptuja. Zanimljivo, u prošlosti su samo odrasli, neoženjeni muškarci smjeli sudjelovati u povorkama, da bi s vremenom pristup bio dozvoljen i ženama ali samo pod maskama đavla! Danas se može maskirati svatko i na bilo koji način koji poželi pri čemu je zabava zajamčena.



mostovi preko Drave u Ptuju

Kako doći

Ukoliko idete svojim vozilom prema sjevernoj ili srednjoj Europi, gotovo sigurno će Vam Ptuj biti po putu, bez obzira koristite li slovenske autoceste ili pokušavate izbjeći plaćanje vinjeta. Smješten dvadesetak kilometara od nekadašnjeg graničnog prijelaza Macelj, Ptuj se nalazi na manje od sat vremena vožnje iz Zagreba te još manje iz većeg dijela sjeverne Hrvatske.

Javnim prijevozom dolazak do Ptuja nešto je složeniji ali i dalje itekako izvediv i pristupačan. Najjednostavnije je doći vlakom. Gotovo svi međunarodni vlakovi iz Zagreba ili Rijeke koji idu prema Mariboru i Beču staju u Pragerskom koje je s Ptujem povezano regionalnim vlakovima s prilagođenim voznim redom.

Alternativno možete autobusom do Maribora i potom vlakom ili autobusom do Ptuja. Ovo je vjerojatno najbrža opcija za putovanje javnim prijevozom. Autobusi iz Maribora do Ptuja prometuju svakih pola sata do sat, vožnja traje oko sat vremena a cijena karte je oko 3,60 eura.

Javni prijevoz

Ptuj je relativno mali grad te se njegovo gradsko središte najbolje i najljepše može razgledati pješice. Alternativno, odličan izbor je također istražiti i grad s biciklom, što olakšavaju brojne biciklističke staze i relativno položen teren.

Ukoliko ipak tražite vozila javnog prijevoza, besplatni autobus prometuje kružnom rutom s polazištem na autobusnom kolodvoru Ptuj, prolazi kroz središte grada (uključujući kratki obilazak prigradskih područja) i nastavlja sve do Termi Ptuj. Ova praktična usluga prijevoza ima polaske svakih pola sata, počinje u 6 ujutro i završava u 21 sat radnim danom, s nešto ranijim završetkom u 15 sati vikendom.



Booking.com

objavljeno: 2023-10-05



Pratite nas:



Aktualno:

Krf iz Zagreba za 30 eura povratno

Berlin iz Zadra od 30 eura povratno

Oslo iz Hrvatske od 32 eura povratno

Malta iz Zagreba za 37 eura povratno

Sicilija iz Zagreba za 56 eura povratno



Povezano:

Povoljnije do Ljubljane i Munchena sa Flixbusom

Nova autobusna linija Rijeka - Ljubljana

Jeftinije na skijaške skokove u Planicu

Velika Planina

Bohinjsko jezero

Bled

Malaga

Najljepši gradići Sicilije

Sicilija: Sve što trebate znati

Kastav

Cinque Terre


Pogledajte još:

230 kilometara pješice obalom Portugala


Yucatan (Meksiko): sve što trebate znati


Madeira: sve što trebate znati


Destinacije za zimsko sunce


Malaga








Video:



Mali trikovi: